Free stock photo freepik.com

6 ieteikumi, kā sasniegt savus mērķus

Daži zelta likumi darbojas uz gandrīz visiem iespējamajiem notikumiem, kas var piemeklēt cilvēku karjeras laikā – pirmā darbavieta, darba maiņa, paaugstināšana amatā, ar atalgojumu saistīti jautājumi u.tml. Piedāvājam sešus ieteikumus, lai Tev izdotos sasniegt labākos rezultātus katru reizi, kad dienas kārtībā parādīsies kāds no profesionālas dabas jautājumiem.

1. Esi proaktīvs

Ja Tu nedomāsi, kā sasniegt mērķus, un nestrādāsi pie tā, neviens cits to Tavā vietā nedarīs. Ja šobrīd esi darba meklējumos un patiešām vēlies darbu atrast, Tev ir jābūt aktīvam, jāpiedāvā sevi darba tirgū, jāizmanto visas sniegtās iespējas nosūtīt pieteikumu konkursā uz konkrētu vakanci vai konferencē pastāstīt par sevi kāda uzņēmuma pārstāvim. Iespējams, Tavs CV neprasa komentārus par Tavām spējām, taču katrā nezināmā vietā ir sevi jāpierāda no jauna. Līdz ar to nepaļaujies uz agrākiem sasniegumiem kā vienīgo trumpi ceļā uz jaunu darbavietu. Nemeklējot iespējas un neieguldot sevi darba meklējumos, tas vienkārši pats no sevis klēpī neiekritīs.

2. Svini nelielas uzvaras un gūsti mācības no lielām kļūdām

Arī pašas mazākās uzvaras ir uzvaras, un tās savā profesionālajā dzīvē nevar atstāt nepamanītas. Katrs mazais sasniegums virza Tevi par soli tuvāk lielajam mērķim. Savukārt no katras kļūdas ir iespēja mācīties un kļūt labākam tajā, ko dari. Pasaulē zināmi nozaru profesionāļi atzīst, ka pieļautās kļūdas bijušas labākie skolotāji viņu ceļā. Paturi prātā, ka katra neliela uzvara nenodrošina ilgtermiņa sasniegumus, un viena kļūda nenozīmē vispārēju neveiksmi un Tavu nekompetenci. Galvenais ir turpināt virzību uz saviem mērķiem.

3. Pieņem savas vājās un lepojies ar spēcīgajām pusēm

Katram ir savas vājās un stiprās puses, tas vienkārši ir fakts. Tu nekad nebūsi labākais visās jomās un visiem cilvēkiem, ar kuriem dzīves laikā krustojies Tavs ceļš. Galvenā panākumu atslēga ir fokusēties uz tām prasmēm un iemaņām, kas Tevī ir spēcīgas.

Divi labākie veidi, kā pārliecināties par savām spējām:
1) reālās situācijās piefiksēt, ko es izdarīju labi, ko ne tik labi, kā es reaģēju, kā varēju reaģēt vai izpildīt konkrēto darbu labāk;
2) mierīgā gaisotnē apdomāt un uz lapas sarakstīt, kuras izkristalizējas kā Tavas spēcīgās, bet kuras kā ne tik spēcīgās puses. Plusu un mīnusu definēšana palīdz rast atbildes uz jautājumiem ļoti daudzās situācijās.

4. Nesalīdzini sevi ar citiem

Vissliktākais ieradums ceļā uz panākumiem ir sevis salīdzināšana ar citiem. Uztraukums par neiegūtu darbu vai paaugstinājumu Tevi nevedīs tuvāk mērķim. Pārstāj sevi salīdzināt ar citiem un koncentrējies uz to, ko vēlies sasniegt Tu un ar kādiem paņēmieniem to vislabāk izdarīt. Atšķirīga ir katra situācija, mērķi, un arī veiksmes definīcija ir atšķirīga. Tāpēc nav iemeslu, lai salīdzinātu sevi ar citiem. Salīdzināšana vienkārši nav ne Tava laika, ne enerģijas vērta.

5. Sliktas dienas piedzīvo visi, bet tās tāpat kā labās ir pārejošas

Katrs no mums ik pa laikam piedzīvo dienas, kad viss krīt ārā no rokām, parādās kādi neparedzēti izdevumi, Tu sastrīdies ar kolēģi vai nesaņem uzaicinājumu uz darba interviju savā sapņu uzņēmumā. Tā vienkārši notiek, tāds ir dzīves cikls. Tāpēc šādos brīžos sev jāpasaka, ka arī šī diena paies un rīt būs jauna diena, kas nesīs pavisam ko citu, bieži vien arī skaidrākas domas, kā atrisināt iepriekš radušās problēmas. Galvenais, ko paņemt no šādām dienām – no tām ir jāmācās. Bet citādi atstāj tās aiz sevis un tiecies pretī jauniem izaicinājumiem!

6. Vienmēr tici sev un nekad nepadodies

Lai ko Tu darītu un uz cik augstiem karjeras pakāpieniem kāptu, vienmēr saglabā ticību sev, ka Tu izdarīsi to, kas jāizdara. Tev ir jātic sev, jo tas sniedz neatsveramu pienesumu ceļā uz mērķi. Ne velti bieži uzdots daudziem zināmais jautājums "How bad do you want it?"*. Atbilde uz šo jautājumu arī parādīs, cik gatavs esi šim solim un cik daudz ieguldīsi, lai sasniegtu iecerēto. Bez pārliecības par saviem spēkiem Tevi ļoti viegli ietekmēs negatīvisms un kritika. Uzticies sev un iegūsti dziļu pārliecību, ka Tu sasniegsi savu mērķi, lai cik daudz spēka tas no Tevis prasītu!

*no angļu val. "Cik ļoti Tu to vēlies?"