Attēls no Irinas Bausovas personīgā arhīva

Atrodi savu balsi dzīves korī!

Aiz augsta līmeņa vadītāju aprakstiem un profesionāliem terminiem slēpjas ne tikai sasniegumi, bet arī drosmes un izaugsmes stāsti, kurus caurvij arī nemitīgs mācīšanās process. Runājot ar cilvēkiem, kuri ir parādījuši savas spējas veiksmīgi darbojoties dažādās jomās, mēs redzam viņu neatlaidību un vērtīgo pieredzi.

Irina Bausova ir spilgts šādu cilvēku piemērs. Kā vadītāja ar starptautisku pieredzi, viņa ir sasniegusi izcilību gan akadēmisko, gan profesionālo apmācību vadībā. Pašlaik Irina vada LU Vadības un uzņēmējdarbības mācību centru, kur viņa nodrošina stratēģisku virzību, līdzekļu piesaisti un izglītības programmu attīstību.

Mūsu šodienas saruna ar Irinu piedāvā ekskluzīvu iespēju iepazīt viņas daudzpusīgo dzīves ceļu un profesionālo pieredzi.

Sagatavojies iedvesmoties!

 

Kādas sajūtas pašlaik? Šķiet, ka pašlaik piedzīvo ļoti aktīvu periodu.

Rudens mums nav tikai mācību sākums, bet to turpinājums. Patiesi, pašlaik mums ir aktīvs periods, vairāki svinīgi pasākumi. Tas arī rada tādu kā svinīgu noskaņu. Esam ļoti centīgi strādājuši, izstrādājot projektus, un tagad mēs redzam sasniegtos rezultātus.

Mums tāds kā ražas laiks, kurā vairāki speciālisti pabeidz savas mācības un kārtojuši eksāmenus un mums attiecīgi jākārto visi dokumenti, tā lai visi būtu apmierināti un turpinātu pielietot zināšanas praktiskajā darba vidē.

 

Varbūt vari sniegt plašāku skatu uz to, kādus kursus un programmas piedāvājat?

Protams, mūsu centrs, galvenokārt, koncentrējas uz vadības un uzņēmējdarbības jomu. Katru gadu mums pievienojas apmēram 2000 līdz 2700 klausītāju no dažādām nozarēm un 80% jau ir ar augstāko izglītību. Lielākā daļa no viņiem jau ir pieredzējuši profesionāļi, kuri meklē veidus, kā papildināt savas zināšanas un prasmes. Mēs piedāvājam dažādus kursus, piemēram:

  • IT un programmēšanu, kur mēs apskatām jaunākās tehnoloģijas un programmēšanas valodas;
  • digitālo mārketingu ar starptautiski atzītām sertifikācijām;
  • datu analīzi, kur mēs izmantojam rīkus kā Power BI, lai mācītu cilvēkiem, kā labāk izprast un interpretēt datus;
  • vadības kursus, kur mēs apskatām tādas tēmas kā uzņēmuma kultūra un finanšu pārvaldība;
  • adaptīvās līderības programmu uzņēmuma vadītājiem, kā arī daudzus citus.

Un ņemot vērā pašreizējās pasaules ekonomikas izmaiņas, mēs esam pievērsušies arī eksporta jomai. Mēs vēlamies palīdzēt uzņēmumiem ienākt Eiropas tirgos, sniedzot viņiem zināšanas un rīkus, kā to darīt efektīvi un veiksmīgi.

Jāpiebilst, ka mūsu komanda nepārtraukti seko jaunākajām tendencēm mācīšanās un tehnoloģiju jomā, lai mēs varētu piedāvāt augstas kvalitātes saturu mūsu klausītājiem.

 

Ņemot vērā Tavu profesionālo pieredzi, kāpēc Tu izvēlējies kļūt par vadītāju un uzņēmēju?

Es jūtos, ka esmu piedzimusi vadīt, jo es jau no skolas gadiem viskautko vadīju. Es organizēju dažādus pasākumus skolā. Lai gan, pašai bija šaubas par savām spējām, vairāki cilvēki manā sākotnējā pieredzē, sevišķi, kad strādāju mākslas nozarē, man teica, ka es būtu izcila vadītāja.

Sākotnēji, es atminos, ka es vēlējos vairāk strādāt ar mākslu nevis vadīt, taču pakāpeniski sapratu, ka man patīk vadīt un organizēt. Un tā arī sanācis, ka dzīvē tika piespēlētas vairākas iespējas vadīt gan teātra grupu, gan mācību centrus gan vācu zaļās enerģētikas kompānijā, gan Transporta un Sakaru institūtā un, visbeidzot, Latvijas Universitātē.

 

Nedaudz pastāsti par Tavām dzīves vai darba vērtībām.

Manas dzīves un darba vērtības ir ļoti svarīgas. Mani īpaši saista cilvēku potenciāls un viņu attīstības iespējas. Man patīk klausīties cilvēkus, saprast viņu ambīcijas un redzēt, kā viņi spēj attīstīties un augt. Īpaši man patīk iedvesmot cilvēkus, kad es redzu, ka viņiem ir kaut kas vērtīgs, ko piedāvāt citiem. Daudzi klausītāji man raksta, ka esmu iedvesmojusi viņus veikt izmaiņas savā dzīvē. Vēl viena mana vērtība - man nepatīk rutīna, bet man patīk organizēt un vadīt procesus, nepārtraukti meklējot kaut ko jaunu un iedvesmojošu.

Mēs ar kolektīvu pievēršamies ilgtspējīgai un kvalitatīvai izglītībai. Vēlamies, lai cilvēki pieņemtu pamatotus un pārdomātus lēmumus un nebūtu viegli manipulējami. Mēs bieži izstrādājam biznesa spēles un simulācijas, kas palīdz cilvēkiem mācīties un pieņemt stratēģiskus lēmumus. Man ir svarīgi, lai katrs cilvēks spētu dzirdēt savu iekšējo balsi un sekot saviem principiem.

Pāri visam, esmu optimiste. Es zinu, ka cilvēki ar pozitīvu attieksmi var mācīties no kļūdām un rast veidus, kā atjaunoties pēc stresa. Esmu arī pētniece, mani interesē jaunas zināšanas un informācija. Es novēroju pasauli ap sevi un cenšos mācīties no tās.

 

Saklausu, ka Tev patīk iedvesmot un novērot, kā cilvēki aug un attīstās. Vai vari padalīties kādas ir Tavas “superspējas”? Kas ir tas, kas Tev sanāk vislabāk?

Mana superspēja ir iedvesmot! Es uzskatu, ka man ir spēja saskatīt cilvēkos viņu potenciālu. Svarīga empātija lai sadzirdētu viņu vajadzības un viņus atbalstīt. Viena no manām spējām ir redzēt tendences un saistīt loģiku ar radošumu. Es vēlos palīdzēt cilvēkiem atrast savu skanējumu kopīgā Latvijas tautas  korī, pienest savu unikālo vērtību sabiedrībā.

 

Kādi vārdi vai frāzes tevi vislabāk raksturo?

Es uzskatu sevi par optimistu. Pētnieki atzina, kā  labākie līderī  būs tie, kam mūsdienu straujā dzīves ritmā raksturīga  pozitīva attieksme – viņi redz problēmu kā izaicinājumu, kas spēs tikt galā ar stresu un zina, kā atjaunoties. Mani arī saista pētniecība.

 

Kas padara Tavus darba rezultātus unikālus?

Mani iedvesmo mani klienti un viņu veiksmes stāsti. Kad redzu, ka cilvēki, kuri mācās no manis, sasniedz savus mērķus, tas man dod lielu gandarījumu. Es esmu laimīga, kad redzu, ka mani padomi un ieteikumi tiešām palīdz cilvēkiem  augt – personīgi, profesionāli un emocionāli. Tas, manuprāt, padara manu darbu unikālu un vērtīgu.

 

Kādas īpašības Tu esi novērojusi, ka ir nepieciešamas labam vadītājam?

Manuprāt, ir 3 galvenās īpašības, kas raksturo labu vadītāju:

  • Pati svarīgākā ir noteikti pozitīva attieksme, jebkurā situācijā
  • Spēja redzēt, ka esi stresā un tad attiecīgi to pārvarēt
  • Un trešā, arī tikpat noderīga, ir spēja plānot savu atpūtu, atjaunošanu.

Tas ir kā sākuma komplekts, pēc tam, kad līderis ir ieguvis papildus pieredzi, tad noteikti uzticība un pacietība ir sevišķi svarīgas, kā arī spēja radīt uzticīgu un atbalstošu darba vidi. Ārkārtīgi svarīgi ir redzēt un novērot, kāpēc cilvēki tā uzvedās? Ka es varu tiem palīdzēt? Kā viņi iet caur krīzēm, caur prieku un caur izaugsmi? Pacietība, uzticība un empātija.