Attēls: Matīss Markovskis

Māksla piešķirt telpām dvēseli

Iedomājieties, ka ieejat telpā, kur katrs stūris čukst stāstus, katra krāsa izraisa emocijas, un izkārtojums secīgi ved cauri telpai. Tāds ir Latvijas pieprasītākās interjera arhitektes Kristianas Kazarjanas stils. Šajā ekskluzīvajā intervijā mēs iedziļināmies Kristianas Kazarjanas prātā, izprotot viņas iedvesmas avotus, vīzijas par dizaina nākotni Latvijā un ilgstošās un veiksmīgās sadarbības noslēpumus. Sagatavojies iedvesmoties!

Ar gandrīz 20 gadu pieredzi Kristiana ir izveidojusi nišu gan publisko, gan privāto telpu izstrādē, vienmēr cenšoties apvienot funkcionalitāti ar estētiku. Viņas profesionālitāte dizaina nozarē neapstājas ar elpu aizraujošu interjeru radīšanu; viņa ir arī atzīta par pazīstamu uzņēmumu dizaina konceptu izveidi, kuras tiek iesāktas ar augstas kvalitātes 3D vizualizācijām, kas iedveš dzīvību gan interjera, gan eksterjera koncepcijās.

Šobrīd pie prestižās Latvijas Dizaineru biedrības stūres viņas vadība sasaucas ar organizācijas mērķi veicināt dizaina attīstību un nodrošināt tā vērtību saglabāšanu nākamajai Latvijas radošajai paaudzei. Papildus saviem prezidenta pienākumiem viņa spēlē vadošo lomu BNI Armitstead izaugsmē, demonstrējot savas daudzpusīgās spējas.

Saņemtie apbalvojumi un atzinības atspoguļo viņas apņēmību un nepārspējamas prasmes dizaina nozarē. Viņa ir studējusi un ieguvusi augstāko izglītību - modes dizainā, interjera dizainā, gan absolvējusi Mākslas akadēmijas vides dizaina nodaļu, viņas pamats sakņojas gan tradīcijās, gan inovācijās, padarot viņu par unikālu mūsdienu dizaina pasaulē.

Kādas ir Tavas "superspējas"? Ko Tu dari labāk par citiem?

Es pieņemu dzīves izaicinājumus kā iespējas augt un mācīties. Ar divdesmit gadu pieredzi savā jomā es spēju ātri pielāgoties un meklēt radošus risinājumus sarežģītām situācijām. Komunikācija, radošums un elastība ir manas galvenās superspējas. Manā darbā es uzskatu, ka ne tikai zināšanas, bet arī spēja dalīties ar tām un veicināt citu attīstību, ir izšķiroša. Es esmu cilvēks, kurš iesaistās daudzās aktivitātēs un mēģina attīstīt sevi dažādās jomās.

Es esmu komunikabla, spēju atrast kopīgu valodu ar dažādiem cilvēkiem un dalīties ar savām zināšanām un pieredzi. Esmu bijusi arī mentors  saviem bijušajiem studentiem, kā arī esmu gatava būt  par mentoru arī citiem - dalīties ar savu profesionālo pieredzi. Es augsti vērtēju izglītības procesu un esmu bijusi pedagogs, tāpēc esmu gatava dalīties ar savām zināšanām un veicināt citu attīstību, jo uzskatu “Ar zināšanām ir jādalās!” Man piemīt spēja paveikt lietas, kas citiem var šķist neiespējamas,  es esmu audzināta ar uzskatu, ka viss ir iespējams, ja tiek meklēts pareizais risinājums.

Kāpēc izvēlējies kļūt par uzņēmēju / līderi?

Es izvēlējos kļūt par līderi, lai dalītos ar savu bagātīgo pieredzi un viedokli. Mani aizrauj ceļojums uz mērķa sasniegšanu, ne tikai tā sasniegšana. Man patīk piešķirt vērtību, radīt un dalīties ar zināšanām, un es ticu, ka esot šajā lomā es sniedzu sev šīs iespējas un esot nepārtrauktā kustībā, joprojām pati  pilnveidojos. Es izvēlējos kļūt par uzņēmēju un līderi, jo man ir nepārtraukta vēlme pārbaudīt un izaicināt sevi, attīstot un pilnveidojot savas prasmes. Man patīk izbaudīt procesu. Un tā bauda ir tas, ko es cenšos nodot arī tiem, ar kuriem sadarbojos.

Vienmēr esmu ticējusi, ka mācīšanās un attīstība nekad nebeidzas. Turklāt, man piemīt īpašas spējas – spēt ātri pielāgoties mainīgām situācijām ar radošumu un komunikāciju. Es ticu, ka radošums ir svarīgs jebkurā jomā, jo tas sniedz iespēju atrast risinājumus sarežģītās situācijās.

Kādas ir Tavas dzīves un darba vērtības?

Radošums, kustība, pozitīva attieksme un attīstība ir manas galvenās vērtības. Es cenšos izbaudīt katru procesu un rast risinājumus, kas pievieno vērtību. Uzskatu, ka ir svarīgi uzņemties atbildību un piedāvāt augstu kvalitāti visos darba posmos un procesos , īpaši, ņemot vērā uzticību, ko cilvēki man dāvina, ļaujot ieiet viņu privātajās telpās.

Kurus vārdus / frāzes Tu visbiežāk lieto, lai raksturotu sevi?

Mani raksturotu tādi vārdi un frāzes kā “radošums”, “procesu cilvēks’, "spēja ātri pielāgoties", "komunikācija" – domāju, ka svarīgi ko es esmu sapratusi pati priekš sevis, ka es esmu procesu cilvēks laikam tāpēc, ka es esmu radoša, arī radošā darba cilvēks. Es esmu cilvēks, kas novērtē mācību - izaugsmes procesu un kurš bieži iegremdējas radošajā procesā, lai sasniegtu izcilu rezultātu.

Kas padara Tavus darba rezultātus unikālus?

Es radu telpas un vidi  ar dvēseli, kuras atspoguļo klienta vēlmes un vajadzības. Ne tikai estētika, bet arī funkcionalitāte un personalizēta pieeja padara manus paveiktos projektus īpašus. Man īpašs un ar īpašu vērtību ir mana uzņēmuma K&K Concept komanda, uzskatu, ka esam desmit gadu laikā spējuši kļūt par vienu veselu izcilu mehānismu un esam gatavi strādāt pie visdažādākās sarežģītības projektiem. Pie projekta vadības un dizaina koncepta esmu es pati un tas noteikti ir tas kas pamatā raksturo stilistiku un kopējo vizuālo tēlu. Dažkārt mēs spējam paveikt lietas, kuras “vajadzēja vakar”! Protams, es nekad simtprocentīgi to nevaru apsolīt, bet par 95 % tas ir iespējams, jo mana komanda ir lieliska. Un tas droši vien arī ir tas īpašais – lielākai daļai projektu spējam tomēr gala rezultātā iedot to “īpašo dvēseli”.

Ir iespējams kādas lietas atkārtot vai pavairot, ja tāda ir prasība un to lūdz pasūtītājs, kuras principā, nu, tāda kā savā ziņā kopija – taču tā nebūs tā īstā pievienotā vērtība. Mēs K&K Concept komandā spējam radīt un izveidot ko unikālu, tieši izstrādātu konkrētam cilvēkam vai uzņemumam. Nu, ar tādu īpašu nozīmīgumu un man gribētos domāt, līdz ar to mēs šai telpai iedodam to dvēseli. Jo piekritīsi – ir tādas  telpas, kad tu ieej un ka viņi liekas, nu viņas ir, taču liekas tādas tukšas.

Un, man kaut kā tā sajūta ir, ka mēs spējam iedot to īpašo sajūtu – radīt telpas dvēseli nevis vienkārši radīt skaistu telpu.

Mani darbi atspoguļo telpas ar dvēseli, kuras ir radītas, ņemot vērā klienta vēlmes un vajadzības. Mani projektu rezultāti ne tikai iepriecina ar estētiku, bet arī nodrošina lietotājam funkcionalitāti. Mans pieejas unikālums ir spējā iedot katram projektam individualitāti un "dvēseli", kā arī manu lielisko komandas spēju īstenot projektus ātri un efektīvi.

Kas Tevi patiesi aizrauj?

Mani aizrauj un piešķir dziņu – jauna radīšana, mācīšanās, attīstība un klientu gandarījums. Attīstība un izziņa ir manas mūža kaislības. Bet, patiesi, man patīk radīt. Man patīk radīt prieku. Man patīk redzēt rezultātu. Un tas ir skaists process, kas rada gandarījumu. Nu, tad man liekas jā, kad tas ir tas abpusējais prieks un gandarījums, ko tu saņem pat beigās un otrs ko saņem tas cilvēks darījuma otrā pusē – tās pozitīvās emocijas. Nu tā es domāju un kas tās rada? Daba tāda man, lai es būtu kustībā. Kustība – dinamika ir tas, kas mani aizrauj un tas arī aizved uz to rezultātu, kurš atkal sagādā, gan man un citiem tās pozitīvās emocijas.

Kādam, Tavuprāt, ir jābūt labam uzņēmuma vadītājam?

Labam vadītājam ir jābūt motivējošam, iedvesmojošam, elastīgam un gatavam sadarboties ar komandu. Ir svarīgi saglabāt uzņēmuma virzību, vienlaikus pielāgojoties mainīgai videi un uzturot augstus standartus darba kvalitātē.

Labs, nu, tas ir tāds, riskanti atbildēt.. Bet es esmu sapratusi to, ka lai būtu labs vadītājs ir jābūt labai komandai. Nu, ir svarīgi, ka tev ir komanda, kurā katram ir savs uzdevums un spēcīgās puses. Taču, viens var būt vadītājs, jo kādam tas kuģis ir jāvirza uz priekšu, uzņemoties atbildību par visiem uz klāja.