Foto no Vitas Baļčunaites privātā arhīva

Darīt to, kas palīdz uzplaukt būtībai

Iedvesmot, iedrošināt citus, palīdzēt noticēt viņos esošajām spējām un iespējām – tas lieliski izdodas aktrisei, dziedātājai un pasākumu vadītājai Vitai Baļčunaitei. Tās ir arī spēcīga līdera vienas no būtiskākajām pamatiezīmēm.

Kādas ir Tavas “superspējas”? Ko Tu dari labāk par citiem?

Ja vien mēs zinām, ko vēlamies un dodamies savu ieceru virzienā, mums izdodas. Svarīgākais šajā dzīvē saprast, kāds ir mūsu īstenais dzīves uzdevums jeb aicinājums. Darīt, nevis to, ko reiz uzspiedusi ģimene vai ko veicam, lai izdabātu sabiedrībai, bet gan to, kas palīdz uzplaukt būtībai. Jo tikai godīgi, ar patiesu aizrautību un ar mīlestību paveicamajam darbam ir vērtība arī priekš apkārtējiem. Un, ja dažādu apstākļu dēļ tomēr ikdienā sanāk darīt sev ne visai tīkamu arodu, tad sevis, līdzcilvēku un iesaistīto cilvēku dēļ ir būtiski ikdienas nodarbē sazīmēt vērtību, atrast laiku sev tīkamam hobijam, kas sajūtās atraisītu balansu. Man lieliski izdodas iedvesmot, iedrošināt citus un palīdzēt noticēt viņos esošajām spējām, iespējām. Un no sirds priecājos, redzot līdzcilvēkus laimīgus, darinot pasauli labvēlīgāku un piepildot to ar mīlestību.

Kāpēc izvēlējies kļūt par brīvmākslinieci?

Jau kopš mazotnes man bija lieliskas sekmes dažādās jomās - valodās, rakstīšanā, matemātikā, sportā, dziedāšanā, dejās, aktiermeistarībā, skatuves mākslā, zīmēšanā, rokdarbos un citur. Bija grūti izvēlēties vienu nodarbi. Šobrīd man ir divas augstākās izglītības - Latvijas Kultūras akadēmijas kino un dramatiskā aktiermeistarība un Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijas "Izglītības un sporta darba speciāliste" ar kvalifikāciju fitnesa trenere. Teātrī savulaik spēlēju vadošās lomas, tai skaitā, savu vairāk kā 2 stundas (bez pauzes) muzikālu, dinamisku monoizrādi "Blūzs. Vita. Nova.", taču no štata vietas nolēmu aiziet, lai atvēlētu laiku dalībai dažādos neatkarīgos TV, muzikālos un teātra projektos. Esmu vadījusi vairākus TV raidījumus, 1,5 gadu ar savu autorprogrammu darba dienu rītos darbojusies radio. Šobrīd ikdienā apceļoju Latviju ar savām solo dziesmu programmām, sadarbojos ar citiem dziedošiem māksliniekiem, vadu pasākumus, ierunāju filmas, multfilmas, reklāmas, rakstu scenārijus, vadu savas publiskās runas meistarklases. Un esmu ļoti laimīga, jo mīlu ikkatru savu nodarbi un to, ka šajā procesā varu iedvesmot un uzmundrināt apkārtējos.

Kādas ir Tavas dzīves un darba vērtības?

Neatkarīgi no jomas, kurā darbojos, darba vai privātu attiecību ietvaros, man ir būtiska cieņpilna, godīga un tieša komunikācija.

Kurus vārdus un frāzes Tu visbiežāk lieto, lai raksturotu sevi?

Uzskatu, ka dzīvē nav problēmu, bet ir izaicinājumi. To, kādu redzam pasauli ap mums, veido mūsu pašu saturs un attieksme. Man būtiski jebkuru situāciju atrisināt cieņpilni un pēc iespējas harmoniskāk attiecībā uz visām iesaistītajām pusēm. Tomēr esmu godīga un varu būt netaktiski tieša, ja jūtu, ka cilvēks nav atklāts attiecībā uz mani vai nodara pāri apkārtējiem. Taču es nekad neaprunāšu aiz muguras, jo uzskatu, ka tie, kuri runā aiz muguras, vien ceļ savu personīgo pašvērtējumu, bet nesakārto attiecības ar konkrēto cilvēku. Mēs katrs esam atšķirīgs, un ir būtiski sarunāties, jo atšķirīgās uztveres dēļ vai kādu citu iesaistīto personu skaudīgu nolūku izplatītu baumu iespaidā var rasties pārpratumi. Tāpēc es ļoti novērtēju tiešumu arī no citiem cilvēkiem.

Kas padara Tavus darba rezultātus interesantus un unikālus?

Mēs katrs esam unikāls un īpašs, bet tai pat laikā visi esam līdzīgi un gluži kā puzles gabaliņi esam savienoti vienotajā veselumā. Un, pateicoties šīm atšķirībām, pasaule ir tik koša un daudzveidīga. Ja vien dzīvojam saskaņā ar sevi, tad, balstoties uz savām prasmēm, pieredzi, apkārtējai pasaulei varam sniegt tikai sev raksturīgo pienesumu. Jau kopš mazotnes esmu uzskatījusi, ka mēs neesam konkurenti viens otram, bet gan papildinājums, ja vien nekopējam citus, bet izkopjam paši savus talantus. Un manus darbus īpašus padara mana būtība, tāpat kā katra no jums spējas ir dāvana pasaulei.

Kas Tevi patiesi aizrauj?

Mana dvēsele gavilē katru reizi, kad redzu cilvēkus, kuri veic savu ikdienas darbu ar patiesu gandarījumu un kuri ir laimīgi. Un katru reizi, kad palīdzu kādam apzināties, atraisīt savus talantus, spējas un uzplaukt, es arī kļūstu laimīgāka. Katram ir sava izpratne par to, kas ir bagātība, tomēr, ja cilvēks ir saskaņā ar sevi, tad arī pārējās jomas sakārtojas, un viņš iemācās priecāties par citu labklājību. Tad, kad pieņemam sevi ar visiem, tā saucamajiem, plusiem un mīnusiem, tad kļūst ērti un vienkārši arī citus pieņemt tādus, kādi viņi ir. Mēs neviens neesam ideāls, visi mācāmies un katru dienu apgūstam kaut ko jaunu. Un piemērotos brīžos sadarbojoties, viens otru atbalstot, mēs varam darināt ikdienu saturīgāku un pasauli labvēlīgāku.